Dietawege.pl – wierzymy w dobry świat. Pomagamy jeść zdrowo, realizować cele sylwetkowe w racjonalny sposób. Łaczymy praktykę, doświadczenie z wiedzą dietetyczną.

Recent Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

Wierzymy w wege świat

  • No products in the cart.

Dlaczego nie chudnę? TOP 5 złych produktów

Dlaczego nie chudnę na diecie wegańskiej? Przyczyna może leżeć w 5 produktach. Zobacz przykłady

5 produktów przez, które nie chudniesz

  1. Olej do smażenia
  2. Cukier
  3. Mleko do roślinne do kawy
  4. Soki
  5. Sosy

Dlaczego nie chudnę? Podstawowe założenia

Kluczowym aspektem w realizacji celów jest podaż kaloryczna. Nieważne, czy stosujesz dietę wegańską, wegetariańską czy standardową, by schudnąć musisz jeść poniżej swojego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli zatem jesz zdrowo, ale nie kontrolujesz ilości kalorii i jesz tzw. puste kalorie – np. dużo słodzisz, jesz dużo pieczywa – schudnięcie nawet na diecie wegańskiej będzie niemożliwe.

Na jakie produkty warto uważać, jeśli chcę schudnąć?

Sprawdź poniższą listę produktów, które mogą utrudniać redukcję masę ciała:

1.Olej do smażenia

Tłuszcz jest makroskładnikiem, który dostarcza najwięcej kcal, wyobraź sobie że 1 łyżka oleju dostarcza prawie 100 kcal, to tyle samo co mały kubeczek jogurtu lub 2 szklanki truskawek. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wysokiej kaloryczności oleju i do smażenia dodają duże ilości oleju dodając go wprost z butelki na patelnię. Spróbuj całkowicie zrezygnować z dodatku oleju, wybierz dobrej jakości patelnię do smażenia lub przykrywaj ją pokrywką podczas smażenia, warzywa czy tofu puszczą wtedy wodę i potrawa się nie przypali. Olej czy oliwę możesz dodać do surowej potrawy uważnie odmierzając ją łyżeczką.

2. Cukier

Jeśli lubisz słodką herbatę lub słodkie napoje, warto mieć na uwadze, że łyżeczka cukru to ok. 20 kcal, kilka kubków słodkiej herbaty to kolejne dodatkowe 100 kcal. Dla porównania – łyżeczka ksylitolu ma ok. 12 kcal, a erytrytolu 0 kcal, warto zatem zamienić cukier na erytrytol. Zwróć również uwagę ile kcal mają słodkie napoje, lepszą alternatywą dla tych produktów są napoje typu zero – nie bój się słodzików, pamiętaj, że to dawka czyni truciznę 🙂

3. Mleko roślinne do kawy

Pijesz duże ilości kawy w ciągu dnia i do każdej dodajesz mleko roślinne? Jeśli są to naprawdę małe ilości, nic się nie stanie, ale jeżeli są to duże ilości przypominające proporcje kawy latte, gdzie jest ok. 1 szklanka mleka sojowego na 30 ml espresso to kaloryczność takiej kawy może wynosić nawet powyżej 100 kcal. Jeśli więc wypijasz 2-3 takie kawy w ciągu dnia, dostarczasz nieświadomie nawet 300 kcal, czyli tyle ile może mieć duży objętościowo posiłek

4. Soki

Chcąc dostarczać więcej owoców i warzyw w swojej diecie wiele osób chętnie sięga po soki. Niestety nie jest to najlepsza forma dodatkowych witamin w diecie – poprzez obróbkę soki są pozbawione błonnika pokarmowego, dostarczają tylko i wyłącznie cukier, szklanka soku wynosi ok 100 kcal. Przez to, że mają tak dużo cukru po ich wypiciu szybko wzrasta poziom glukozy we krwi i równie szybko opada, powodując szybkie uczucie głodu.

Znacznie lepszym wyborem będą koktajle owocowe, które będą dobrze zbilansowane w ramach posiłku, z dodatkiem np. mleka sojowego czy masła orzechowego oprócz cukru z owoców dostarczą również tłuszcz i białko.

5. Sosy

W małej objętości mogą mieć sporą ilość kcal, zwłaszcza jeśli są na bazie majonezu lub oleju (1 łyżka majonezu dostarcza ok. 180 kcal!). Tłuszcz jest nośnikiem smaku, dlatego też chcąc podkręcić aromat sosów zarówno producenci produktów spożywczych jak i kucharze w restauracjach dodają duże ilości tłuszczu. Jeśli zdarza Ci się jeść posiłki poza domem zrezygnuj z dodatku sosu lub poproś o jego oddzielne podanie, aby mieć kontrolę nad tym, jaka ilość zostanie dodana do dania.